Leden 2014

Na umění nejsou peníze

22. ledna 2014 v 18:43 | idreamer |  Kecy v kleci
Zasednu takhle k regionálním zprávám na ČT1. Aby jste byli v obraze, tak naše regionálky se vysílájí z Ostravy - byldím totiž v Moravskosleském kraji (jak rádí říkájí "střední čechy" - Sibiř České Republiky - ANO I ZDE JE INTERNET A TELEFONÍ SÍŤ - a dokonce zde známe i kouzelné slovíčko Wi-Fi = někdy mě překvapuje co si o nás někteří myslí. Celkově bych to přirovnal asi k Hunger Games - ano tak my jsme ten 12 kraj - ano přesně ten s tím uhlím...). Jedna reportáž byla o starém/chátrajícím/zničeném zámku, který se v brzké době bude bourat. No a co s volnou parcelou? Jeden z návrhů mě opravdu zaujal: Chtěli zde postavit uměleckou galerii pro mladé umělce. Ale ouha! Na umění nejsou peníze! Místo galerie zde tedy bude stát buď továrna, nebo domov pro seniory.

Moderní umění máš smůlu - vybralo sis špatnou dobu!

Podle mě tam však nebude ani jedno a vyrostou tam luxusní bytové jednotky, které si stejně mnoho z nás nedovolí. Nebo v další řadě kanceláře či nákupní centrum. A určitě nejvíce by se tento prostor mohl vyuřít pro parkovište (ironie kdo to nepoznal).

Earth without Art is only "eh"

Je důležité vyvážit všechny složky města a umění je jednou z nich. V mém městě také nemáme přímo galerii, ale mám kulturní budovy které obsahují takzvaně 2 v 1. Máme zde divadlo, které obsahuje galerii a dokonce i knihovnu. Ümělecky se vyjádřit však není nikdy na škodu. Někdy z toho vznikne i něco nového - a lidstvo se stále vyvíjí.


Kdy vlastně začíná dospělost?

20. ledna 2014 v 17:02 | idreamer |  Kecy v kleci
Už Vám někdo přesně řekl, že v téhle chvíli jste dospělí, a že nyní musíte zapomenout na blbosti a začit se podle toho chovat? Očekávám tuto větu u sebe tak za osm měsíců, kdy budu mít osmnáct. Ale jsme opravdu všichni v osmnácti dospělí. Víme jak zaplatit účty, jak vyplnit daň z nemovitosti, co je katastr, jak si vzít ůvěr, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, jak správně vyplnit formulář pro práci či vysokou školu, jak se vyhnout podvodům, jak neskončit na ulici... Jak, jak, co? přijdou samé otázky, ale kdo nám na ně odpoví? Rodiče. Ano to jistě napadne každého - přeci jen jsou zde minimálně o polovinu života déle než my - ale co když přeci jenom ne? Kde najdeme odpověď? Internet? Kamarádi? Pokus - omyl?


Osmnáct je jen číslo, i když už můžete volit.

Pokud se zeptáte kohokoliv na ulici: "Kdy jste zjistil/a, že jste dospěl/a?", tak vám nikdo neřekne přesný den ani hodinu. Jednou přijde den kdy si to uvedomíte a tehdy už rozhodně nejste teenageri! Mám pěknou vzpomínku na moudra slova mé paní proferoskyna střední škole:

Dospělí se snateme tehdy, když se postavíme na vlastní nohy.

Ano já osobně si myslím, že je v tom více pravdy než mnozí z nás vidí. Rodiče jsou fajn, ale poté přijde čas, kdy je čas být samostatný/á. Je čas říct si dost a jít svou cestou. Rady do života jsou opravdu skvělé - hlavně od vašich rodičů. Neberte je s kyselými výrazy nebo nepřevracejte oči v sloup. Sám to znám, že občas to jde jedním uchem tam a druhým ven a v hlavě nezůstane nic. Je to proto, že kdo jsi danou situaci neprožil/nezažil, tak neví o čem mluví. Až vás někdo okrade, protože si nehlídate tašku v nákopním vozíku, tak až poté si ji bude hlídat. Je úplně jedno, že vám to maminka opakuje pokaždé co navštíve Kaufland. Chybami se tedy učíme a stávame se dospělejšími.

Stává se mi, když jdu po ulici, že mi děti říkájí dobrý den. To už jsem opravdu tak starý? Je pravdou, že v deváté třídě na základní škole mě první stupeň zdravil - a nejen mě, ale i mé vrstevníky. Ale když už vám dítko na ulici řekne "Dobrý den.", jsi prostě starý a konec - šlus - finíto. Snad mi ještě chvíli mládí vydrží a neproteče mezi prsty jako studená voda...

Re-Opened

19. ledna 2014 v 13:12 | idreamer |  Kecy v kleci

Idreamer čeká znovu-otevření-zprovoznění. Byla tady neočekávaná pauza. Uvidíme jak se bude nadále blog vyvíjet a jak bude nakonec úspěšný. Zatím se všechno rozjíždí, ale doufám, že vše klapne a nebudu muset na žádné zastávce vystoupit. Budu se snažit přidávat nějaké "plnohodnotné" články, když však nebude o čem psát, tak neýž abych psal blbosti, tak nebudu vydávat nic.

TRNITOU CESTOU ZA DOBRODRUŽSVÍM